M-LİVE 10. SAYİ RÖPORTAJ

M-LİVE 10. SAYİ RÖPORTAJ

Mogno Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Bozkurt, Firma Olarak Stratejilerini ve Mobilya Sektörünün Geleceğine İlişkin Düşüncelerini M-Live Okurları İçin Anlattı:
Türkiye’de Mobilya Tarzını İstanbul Belirler, Mogno Uygular”
Öncelikle sizin mobilya sektörüyle tanışmanız nasıl oldu ve Çenizhan Mobilya’yı nasıl kurdunuz?

Çok küçük yaşlarda mobilya sektöründe çalışmaya başladım. O dönemlerde Modoko imalat ağırlıklı bir mobilya merkeziydi. Ben de orada bir fi rmanın imalat bölümünde usta olarak çalıştım. Ardından 26 yaşına geldiğimde kendi fi rmamı kurmaya karar verdim ve 1997 yılında Çenizhan Mobilya’yı kurdum. O gün bugündür imalat sektöründe çalışmaya devam ediyoruz. El işçiliği ile başlattığımız üretimimizi hızla ilerleterek, imalat alanımızı her geçen gün büyütüp 8,000 m²’yi aşan üretim ve ileri teknoloji makine kapasitesine sahip olduk.

İlk çıkış yerimiz aksesuar oldu. Benim bu mesleği öğrendiğim fi rma, proje bazlı çalışmalar yapan bir fi rmaydı. Dolayısıyla proje bazlı bir fi rmada çalışmış öyle yetişmiştim ve öyle ustalaşmıştım. Daha sonra kendi fi rmamızı kurunca aksesuar üretimine başladık. O dönem aksesuar çok hızlı bir piyasaydı. 1997’den yaklaşık 2003 yılına kadar country tarz üretim yaptık. Komple masif mobilyalar, oymalar, demircinin döverek yaptığı kabaralar, nal çivileri gibi detayları da konu alan bir tarz üzerine yönelmiştik. Bu tarzı seçmemizdeki ana neden de o dönemde country tarzın tavan yapmış olmasıydı. Bazı tarzlar belirli dönemlerde tavan yapıyor ama sonuçta bu tarzlar yüzyıllar boyunca varlığını koruyorlar. Ama bilirsiniz zaman zaman bir stil diğerlerinin önüne geçer. İşte biz de Country tarzın ön planda olduğu bir dönemde bu tarza yöneldik. Ama 2003 yılından sonra bildiğiniz üzere modern mobilya ciddi bir yükselişe geçti.

Firmanız strateji olarak, hangi tarz daha çok tercih ediliyorsa o yolda ilerliyor diyebilir miyiz?

Evet, böyle bir stratejimiz var. Çünkü biz toptan satış yapan bir fi rmayız. O yüzden trendler ve insanların tercihi bizim için çok önemli. Yani mağazalarla ortak noktayı belirleyip ona göre çalışmamız gereken tarzın üzerine eğiliyoruz. Burada piyasanın değişiminde bizim de katkımız var. Malum bizim gibi fi rmalar elişçiliğine dayalı üretim yapan fi rmalar. Teknoloji mlive-sayi-10-2ağırlıklı çalışmıyoruz. Bizde el işçiliği ön plana çıkar. Bizim gibi bu tarzda çalışan fi rmaların çoğunluğu İstanbul’da yer alıyor ve yine bizim gibi fi rmalar piyasanın yönünü belirliyor. Mesela diyoruz ki country tarzdan modern tarza geçtik, modernden de avangart tarza geçiyoruz. Bu değişimler ise trendlerle birlikte gerçekleşiyor. Tekstil modası, yurtdışı etkisi ve tüketici doygunluklarına bakarak tarzlarımızda değişime gidiyoruz. Ülkemizde belirli tarzlarda doygunluk olduğunda tüketicinin hangi tarza yöneleceği konusunda Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz. Bu doğrultuda modern mobilya üzerine 7-8 yıl boyunca üretim yaptıktan sonra artık modern mobilyanın da ülkemizde bir doygunluğa ulaştığını hissettik. Bizim modern mobilya ürettiğimiz dönemde mobilya piyasasının % 70’ine modern mobilya sahipti. Ama modern mobilyada ki doygunluğu hissettiğimiz anda avangart mobilyanın ön plana çıkacağını düşünerek bu tarza yönelmeye karar verdik. Yaklaşık 2 senedir avangart yapıyoruz

06-onkapak